• جاذبه های تفریحی، گردشگری

  Image result for ‫پارک ملت‬‎
  پارك ملت

      اين پارك كه در غرب مشهد و در ابتداي بلوار وكيل‌آباد واقع شده با وسعت تقريبي 72هكتار، بزرگ‌ترين و مهم‌ترين بوستان در محدوده شهرستان مشهد مي‌باشد. پارك ملت داراي امكانات بهداشتي، مسجد، شهربازي، ميادين ورزشي، مجتمع فرهنگي هنري امام رضا، كتابخانه و استخر مي باشد. در نقاطی از پارک ملت پیکره بزرگان و اندیشمندان ایرانی نصب شده است.  پارك امت

       پارك امت در انتهاي سي متري طلاب با 30300مترمربع وسعت قرار گرفته است. اين پارك با انواع گونه‌هاي گياهي مزين شده و داراي شهربازي كوچكي مي‌باشد.


  مجموعه فرهنگي تفريحي Image result for ‫کوهسنگی‬‎كوهسنگي

       كوهسنگي از جمله کهن‌ترین مشهورترين و زيباترين گردشگاه‌های مشهد كه در انتهاي خيابان کوهسنگی مشهد قرار دارد. آبي كه از قنات موجود به استخر بزرگ كوهسـنگي مي‌رسد، گلكاري‌ها و درختكاري‌هاي كوهسنگي را آبياري نموده و بر زيبايي آن مي‌افزايد. مي گويند حضرت رضا(ع) به هنگام عبور از اين منطقه در جوار اين كوه توقف نموده و مردم آنجا را مورد تفقد قرار داده است. از سنگ اين كوه ظروف سنگي تهيه می‌شود كه شاخص صنايع دستي مشهد می‌باشد. موزه بزرگ خراسان نيز در اين مكان احداث گردیده است. بازار هنر و جبل النور «مدفن شهداي گمنام» از ديگر جلوه‌هاي اين مجموعه به شمار مي‌روند.


  Related imageباغ ملي

       این بوستان کوچک در یکی از خیابان‌های قدیمی مشهد موسوم به «ارگ» امام خمینی کنونی قرار دارد گویا در گذشته «ارگ شهر» در این مکان بوده آب قنات رکن‌آباد نیز از میان همین باغ عبور می‌کرده است. این بوستان در سال 1354 توسط مرحوم (حاج حسین ملک) به شهرداری مشهد واگذار گردید. در این باغ علاوه بر گلکاری و گیاهان متنوع مجموعه‌ای برای بازی کودکان نیز وجود دارد. باغ ملی به دلیل قدمت آن یکی از اماکن خاطره انگیز مشهد محسوب می‌شود.  Image result for ‫پارک وکیل آباد‬‎پارک جنگلی وكيل آباد

       يكي ديگر از تفرج‌گاه‌هاي قديمي شهر مشهد منطقه‌اي است بنام وكيل آباد كه در گذشته از املاك حاج حسين ملك بوده است. از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين مكان وجود درختان سر به آسمان كشيده چنار و كاج مي‌باشد. امروزه با ايجاد معابر و محوطه‌سازي داخل مجموعه، پياده‌روها و چشم‌اندازها، امکان استفاده از فضاي مطبوع آن فراهم شده است.
  باغ وحش وكيل آباد

       در جنوب غربي مشهد و هم جوار با پارك جنگلي وكيل آباد، باغ وحش وكيل‌آباد، تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوي قرار دارد. اين باغ وحش حيوانات گوشتخوار، علفخوار، آبزي، خزنده و پرندگان مختلف را در بر گرفته است.
  Image result for ‫پارک قائم مشهد‬‎
  پارك پرديس قائم

      اين پارك در شمال مشهد واقع گرديده و از جنوب به بلوار صدمتري قائم محدود شده است. مساحت آن 163926مترمربع مي باشد و علاوه بر گونه‌هاي گياهي بسيار، داراي ساختمان موزه ايراني، مكان بازي‌هاي كامپيوتري، آلاچيق، بوفه و آبنماي موزيكال است.
  طرقبه

      طرقبه يكي ديگر از گردشگاه‌هاي بزرگ و طبيعي مشهد است كه از غرب به كوه‌هاي بينالود و از شمال به كوه تخت رستم محدود می‌‌شـود. وجود چشمه‌سارها و درختان فراوان آن را از نقاط بسيار خوش آب و هوا و تفريحي مشهد ساخته است. اين منطقه ييلاقي داراي آب و هواي خنك و مطبوع است. در این منطقه صنایع دستی مانند سبدبافی و فراورده‌های چوبی و فرآورده‌های پوست و پشم به فروش می‌رسد. طرقبه دارای استراحتگاه‌ها و رستوران‌های متعدد است.


  Image result for ‫شاندیز مشهد‬‎
  شانديز

       اين مكان يكي از نواحي ييلاقي است كه در فاصله 20كيلومتري غرب مشهد واقع شده است. چشمه‌سارها و باغ‌هاي فراوان، فضاي سرسبز و رودخانه، چشم‌انداز بي بديلي به اين منطقه بخشيده است. اين ناحيه يكي از نواحي عمده توليدات صنايع دستي و بومي نظير پوشاك چرمي و پوستي، اشياء چوبي و انواع بافته‌هاي بومي می‌باشد. شانديز همچنين داراي رستوران‌ها، سفره‌خانه‌ها و اقامتگاه‌هاي تفريحي متعددي است.  Image result for ‫جاغرق‬‎
  جاغرق

       روستاي ييلاقي جاغرق در 21كيلومتري شمال غرب مشهد و در فاصله 7كيلومتري جنوب غربي طرقبه واقع شده است. جاغرق داراي آب و هواي معتدل كوهسـتاني، باغ‌هاي ميوه و دره‌هاي سرسبز و پر آب می‌باشد. اين ناحيه اقامتگاه‌هاي موقت و رستوران‌هايي براي استراحت و تفريح گردشگران دارد.
  Image result for ‫نغندر‬‎

  نغندر

       روستاي نغندر از توابع بخش طرقبه و در فاصله‌ي ده كيلومتري آن واقع شده است. اين روستای سرسبز و آباد با چشم‌اندازهاي طبيعي شگرف در دامنه‌هاي شمالي كوه‌هاي بينالود قرار گرفته است. طبیعت زیبا و امکانات رفاهی فراوان زمینه آسایش گردشگران را فراهم آورده‌اند.
  Image result for ‫عنبران‬‎

  عنبران

       روستاي عنبران در 26كيلومتري مشهد و به فاصله يك كيلومتري طرقبه واقع شده است. مناظر سرسبز با علف‌هاي خودروي خوش‌بو باعث شده اين روستاي ييلاقي را عنبران بنامند. اين روستا داراي واحدهاي پذيرايي و رستوران‌هاي متعدد و اقامتگاه‌هاي مناسب براي گردشگران می‌باشد.

  Image result for ‫چالیدره‬‎
  منطقه نمونه سد چاليدره

      این مكان در 18کیلومتری جنوب غربی مشهد در ابتدای جاده روستای نغندر واقع شده است. در حاشیه‌ی دریاچه مصنوعی آن، مجموعه گردشگری چالیدره قرار گرفته که گردشگران در آن به قایقرانی- ورزش‌های آبی و ماهیگیری می‌پردازند. همچنین این مجموعه دارای آلاچیق، رستوران، شهربازی و کافی شاپ می‌باشد.
  Image result for ‫بند گلستان‬‎
  بند گلستان

        از جمله آثار تاريخي مشهد، سدي قديمي معروف به بند گلستان است كه در 12 كيلومتري غرب مشهد و در حدود 2 كيلومتري طرقبه واقع شده است اين بند از آثار دوران صفوی مي‌باشد. دریاچه پشت بند مناظر زیبایی از طبیعت را به علاقه‌مندان و گردشگران ارائه می‌دهد که در محوطه آن نیز امکانات و تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. در سال‌های اخیر مرمت‌هایی در آن صورت گرفته است.


  Image result for ‫کشف رود‬‎رودخانه و دره كشف رود

       طول اين رودخانه كه در دره كشف‌رود جريان دارد حدودا 290كيلومتر است اين رودخانه از كوه‌هاي هزار مسجد و بينالود سرچشمه مي‌گيرد و پس از عبور از نزدیکی توس و مشهد در پل خاتون نقطه مرزی ایران و ترکمنستان به هريرود مي‌ريزد. در مجاورت این رودخانه در گذشته‌های دور زیستگاه‌های متعددی شکل گرفته است. سد طرق اين سد در 14كيلومتري جنوب شرقي مشهد بر روي رودخانه طرق و در نزديكي بند قديمي طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتوني با دو قوس متقارن متشكل از 22بلوك به عرض 14متر است. بناي اوليه اين بنـد متعلق به دوره تيموري است. این بند و مخزن پشت آن محل مراجعه گردشگران است. چشمه گراب اين پدیده طبیعی در 49كيلومتري مشهد و نزدیکی جاده مشهد نيشابور قرار گفته است و خواص درماني فراوان دارد. آب معدني اين چشـمه در ازدياد ترشحات بزاق، معده، صفرا، پانكراس (وزالمعده) بسيار مؤثر است و این امر موجب جلب گردشگران سـلامت به این مکان می‌گردد.


  Image result for ‫کنگ‬‎كنگ (روستاي هدف گردشگري)

        روستاي كنگ در دامنه جنوبی كوه‌هاي بينالود و در 2كيلومتري شمال غربي طرقبه واقع شده است. كنگ با داشتن چشم‌اندازهاي كوهستاني، چشمه‌سارها و معماری خاص بر دامنه كوهپايه‌هايي زيبا، همواره مورد علاقه كوهنوردان بوده است. معماري روستاي كنگ شباهت زيادي به معماري ماسوله دارد و بام هر خانه به عنوان حياط منزل بالاتر محسوب مي‌شود و کاربرد ستون‌های چوبی عمودی در استقرار سقف‌ها نقش زیادی ایفا می‌کنند. كنگ در لغت به دو معنی پرنده شكاري كوهستاني و دژ مستحكم بكار رفته است.


   
ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
مشهد- بلوار شهید مدرس (دروازه طلایی)- بین مدرس 1 و 3  
32220795 - 32258097 051
miras-msh@yahoo.com
 

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق