• معرفی شهرستان مشهد:

       کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد با ۳۵۱کیلومترمربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است. بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 این شهر با ۳٬۰۰۱٬۱۸۴تن جمعیت، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. این شهر به واسطه وجود حرم علی بن موسی‌الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از 25میلیون زائر از داخل و 1500000میلیون زائر از خارج از کشور است.

       شهر مشهد در حوزه رودخانه کشف‌رود و در دشت مشهد بین کوه‌های هزارمسجد و بینالود گسترده شده است. پیشینه ارتفاع شهر مشهد ۱۱۵۰متر و کمینه آن ۹۵۰متر است. شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است. بیشینه درجه حرارت در تابستان‌ها ۴۳درجه بالای صفر و کمینه آن در زمستان‌ها ۲۳درجه زیر صفر است.

       مشهد دارای ۱۳ منطقه شهرداری است و شهردار آن، توسط شورای شهر ۱۵نفره انتخاب می شود. این شهر دارای یک فرودگاه بین‌المللی، یک ایستگاه راه‌آهن و سه پایانه است که ارتباط آن با شهرهای دیگر را ممکن می‌سازد. حمل و نقل داخلی مشهد، توسط سامانه تاکسی‌رانی و اتوبوس‌رانی و قطارشهری انجام می شود. اقتصاد مشهد متکی به گردشگری مذهبی با تمرکز بر حرم امام رضا است. در کنار آن، وجود مراکز تجاری بزرگ و امکانات پزشکی قابل توجه، موجب رونق گردشگری تفریحی و گردشگری سلامت در این شهر نیز شده است. بیش از ۹۳٪ مردم مشهد فارسی زبان هستند.
       تراکم جمعیت در مشهد بیش از نه هزار نفر در هر کیلومترمربع است. این شهر در سال ۱۳۸۸ رسماً به عنوانپایتخت معنوی ایران" انتخاب شد. همچنین مشهد به عنوان "پایتخت فرهنگی جهان اسلام" در سال ۲۰۱۷ برگزیده شده است.

   
    
   

  مشخصات شهرستان:

  کشور:  ایران، استان خراسان رضوی، شهرستان مشهد، بخش مرکزی- احمدآباد- رضویه
  نام‌های دیگر:  مشهدالرضا، مشهد مقدس،
  پایتخت معنوی ایران
  نام‌های قدیمی:  توس، سناباد
  سال شهر شدن: ۱۲۹۷
  کـد: ۴۵ وزارت کشور
  جمعیت:  ۳٬۰۰۱٬۱۸۴نفر ۱۳۹۵
  مساحت: ۳۵۱کیلومترمربع
  ارتفاع از سطح دریا: حدود ۱۰۵۰متر از سطح دریا، بیشینه ۱۱۵۰متر و کمینه ۹۵۰متر
  آب وهوا: میانگین دمای سالانه ۱۵٫۷، میانگین بارش سالانه  ۲۱۲میلیمتر، روزهای یخبندان سالانه:  ۸۹روز
   
  اطلاعات شهری:

  ره آورد:

  سوغات: عطر، زعفران، نبات، خشکبار، زرشک، قالی مشهد، نقل، مهر و تسبیح، چرم مشهد
  پیش شماره تلفنی: ۰۵۱
  شناسه ملی خودرو: ایران۱۲، ایران۳۶ (ب ج د س ص ط و هـ)،  ایران۴۲ (ج ق و هـ)، ایران۷۴ (ب ص د)


   

ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
مشهد- بلوار شهید مدرس (دروازه طلایی)- بین مدرس 1 و 3  
32220795 - 32258097 051
miras-msh@yahoo.com
 

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق